SHARE

Sınava çalışmadığım için uzatmalı anca bir senede değiştirdiğim ehliyetin kolay yolunu sizle paylaşmak istedim. Bizim sürücü belgemiz burada sadece 6 ay geçerli, daha sonra sıkıntı yaratabilir bu yüzden buradan alacağınız ehliyeti, burada kimlik olarakta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Türkiye’den ehliyet varsa ve New York ya da New Jersey’de oturuyorsanız ehliyeti, direksiyon sınavına girmeden değiştirebilirsiniz.

.New York’ta oturuyorsanız, önce New Jersey semalarından bir arkadaş buluyorsunuz. (Jersey’deyseniz zaten gerek olmayacak) Sonra online bankacılığa girip; Chase, Bank of America, artık hangi bankaya kurban gittiyseniz hemen adresinizi değiştirip son hesap dökümünü print ediyorsunuz. İşte adresi kanıtladınız 🙂 (Proof of Address)

.123 William Street-Social Security binasına gidiyorsunuz, sıra olmuyor, hemen ‘SSN Yoktur’ yazısı alıyorsunuz. Alırken üzülmeyin. (Pasaport yeterli)

.Pasaport ve TC ehliyetinizi yanınıza alıyorsunuz

.I20 belgenizi yanınıza alıyorsunuz

.Internetten I94 belgesini çıkarıyorsunuz

https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home

Not: Size ehliyeti I20 belgenizin uzunluğu kadar verecekler. Yani okul belgeyi 3-6 ayda bir yeniliyorsa, sizinde her seferinde aynı evraklarla DMV’ye gidip yenilemeniz gerekiyor. Ne kadar güzel.

Tüm evraklarınız tamamlandı. Sonra en yakın New Jersey DMV’yi bulup, sabah kalkıp gidiyorsunuz. 2 saat bekliyorsunuz, sonra bir 2 saat daha..

Tabii bunları yapmadan önce işte size çıkmış sorular;

https://driving-tests.org/new-jersey/new-jersey-practice-permit-test/

Bu belgelerle ilk kez başvuru yapacaksınız. Sizi ordan oraya yönlendirip, kağıtları onayladıktan sonra sınava alacaklar. 50 soruda 10 yanlış hakkınız var. Sınavı geçince aynı gün ehliyeti değiştirmiş olacaksınız. Ama çalışmazsanız muhtemelen geçemeyeceksiniz. Jersey değil de New York’tan almak istiyorsanız ayrıca direksiyon sınavına da girmek zorundasınız. Gitmeden önce sorulara bakın. Ya da orda beklerken bakabilirsiniz malum bitmiyor sıra.. Spesifik sorular var. Hatalı sollama yapan bir sürücüden kaç puan gider? Ya da sigorta bedelleri gibi..

Olayın asıl eğlenceli kısmı burda başlıyor..

Baktınız bir türlü geçemiyorsunuz, New York’ta oturmaya vakit yokken ders çalışmaya nasıl vakit olsun diyorsunuz. Üzülmeyin bununda çözümü var. Evlilikten sonra gelen ikinci meslek kolu; çevirmenlik. 200-300 dolar karşılığında sizle sınava giren çevirmen size soruların cevabını söylüyor. Çevrenize haber salın.. Bu derin devlet kişileri bulacaksınız 😀

-Adresinizi geri almayı unutmayın.

-İsterseniz Jersey ehliyetini artık NY’a çevirebilirsiniz.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here