SHARE

[vc_custom_heading text=”Bisiklet Tutkunu Gökhan Kutluer” font_container=”tag:h1|font_size:50|text_align:right” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1483454400355{margin-top: 30px !important;padding-bottom: 10px !important;}” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.dengetekeri.org|||”]

Yurt dışına yerleşme planları yaparak kendine çıkış kapısı arayanların sayısı günden güne artıyor. Herkes kendisi için en uygun ülkeyi, işi ve yaşam biçimini hayal edip araştırırken; sadece istemekle kalmayıp, harekete geçen ve bisiklete olan tutkusuyla şimdilerde İtalya’nın Bergamo kentinde hayallerine pedal çeviren Gökhan Kutluer’in hikâyesi ilham verici ve motivasyon kaynağı niteliğinde.

Henüz seni tanımayanlar için klasik sorularla başlayalım: Kimsin, neler yapıyorsun?
Yaklaşık dört yıldır Türkiye’de bisiklet kültürünün yaygınlaşması ve yol bisikleti ekseninde bisiklet sporunun bilinirliğinin artması için dijital medya organları başta olmak üzere çeşitli alanlarda çalışmalar yapıyorum.

 İnsanlara bisikletin önemini ve bisikletle hayatın güzelliklerini yansıtmaya çalıştığım bir Instagram hesabım var. Elçisi olduğum markalar var. Outdoor Fitness Türkiye dergisinde yazarlık yapıyorum. Kısa bir süre önce son noktasını koyduğum bir kitabım var ve yayınevi aşamasındayım. 2017 itibariyle raflarda olsun istiyorum.

Bunların haricinde çeşitli bisiklet markalarının sosyal medya hesaplarını yönetiyor ve onlara dijital pazarlama alanında danışmanlık yapıyorum.

Hayal ve gerçek arasında nasıl bir ilişki yaşıyorsun?
Oldukça yoğun, birbirine sıkı sıkıya bağlı ve biri olmadan diğeri olamayan bir ilişki yaşıyorum.

Kariyer hayalin ne?
Bunun üzerine çok düşünmedim. Ben ne plan yaparsam yapayım, hayatıma yön veren kararların hepsini hep bir anda aldım. Ne bir plan ne de bir projenin ürünü olmadan, birden uygulamaya koyduğum kararlar…

Ancak illa bir yanıt vermem gerekiyorsa, yazarlık kariyeri hedefliyorum diyebilirim.
Bisiklet için hayal ettiğin kariyer bir hedef mi yoksa yolculuğun kendisi mi?
Bisikletle ilgili daha çok mikro kariyer peşinde koştuğumu söyleyebilirim. Yani herhangi bir şirkette yönetici pozisyonunda olmak gibi bir hedefim yok. Sektör zaten oldukça küçük ve pazarlama için ayrılan bütçeler çok da fazla değil. O yüzden projelerimi kendime saklıyorum. Bu anlamda yolculuğun kendisi diyebilirim çünkü bisiklet ve onunla ilintili şeyler sayesinde hayatımda değiştirdiğim çok şey oldu ve olmaya da devam ediyor.

Bisiklet ve yaşam kalitesi arasındaki bağ hakkında neler söylemek istersin?
Bisiklet sizi sağlıklı kılıyor, zinde kılıyor ve kafanızı öyle her şeye takmanızı engelliyor. Doğaya yakınlaştırıyor, yalnız kalmanıza olanak veriyor… Canınız istediğinde sosyalleşmenize yardımcı oluyor ve kendinizi yepyeni öyküleri olan birbirinden renkli bir sürü insanla pedal çevirirken buluyorsunuz. Neresinden bakarsanız bakın illa ki bir fayda bulabilirsiniz.

Dengetekeri.com bloğuna olan yoğun ilgi senin hayatla kurduğun dengeyi nasıl etkiledi?
Denge Tekeri’ni kurarken aklımda bir yerlere ulaşmak yoktu. Sadece bisikleti merak eden, onu öğrenmek isteyen ama kaynak bulamayan insanlara ulaşmak, onların sorularına yanıt olmak ve onları bisiklete yakınlaştırmak istiyordum. Ama sonraları işler çok başka yerlere gitti. Takipçilerin sayısı arttı, yazılarım paylaşıldı. Sektör tecrübesi ve yazarlık, beraberinde dergi editörlüğünü getirdi ve sonra da kendimi İtalya’da buldum. Bisiklet üzerine düşünmeye, yazmaya ve şimdilerde de Soundcloud üzerinden kolayca erişilebilen G2 Cycling isimli podcast ile konuşmaya devam ediyorum.
Kariyer yolculuğun hayatı daha keyifli hale getiren, insanların bakış açısını değiştiren unsurlardan oluşuyor. Hedeflerin doğrultusunda bir nevi elçi olduğunu söyleyebilir miyiz?
Evet, söyleyebiliriz. Hem bisikleti hem de bisikletli hayatı özenilecek bir şey olarak göstermeyi çok seviyorum ve bu hayatı yaşarken karşınıza çıkabilecek güzelliklere dair fikir de veriyorum. Bisikleti hayattan kopuk bir obje olarak göstermeyi sevmiyorum. Bu yüzden zaman zaman herhangi bir mekânda ya da evde çektiğim fotoğrafları da paylaşmayı çok seviyorum. Sizin olduğunuz hemen her yerde bisiklet de olabilir.
Ben bisiklet dedikçe, onu gösterdikçe; bir yerden sonra insanlar merak edip bisiklete bir şans vermek istiyor. Bugüne kadar bisiklet aldırdığım kişi sayısı 300’ü geçmiştir ve her geçen gün de artmaya devam ediyor.

Gitmeye karar verdiğin dönemlerde seni en çok düşündüren unsurlar nelerdi ve üstesinden nasıl geldin?
Maddi konulardı. Harcamalarımı kıstım ve ihtiyacım olmayan şeyleri sattım. Hayatı biraz daha küçük yaşamaya başladım. Bunun haricinde zorluk çektiğim bir konu olmadı. Yalnızlıkla, kısıtlı sosyal çevreyle, kimseyi tanımadığım bir yerde yaşamakla baş etmeyi seviyorum.

 

İtalya’yı ilham verici bir coğrafya olarak bulmanın yanı sıra neden İtalya?
Bilmem. Çocukluğumdan beri severim İtalya’yı. Futbol menajerlik oyunlarında İtalyan takımlarını alırdım. Evimde Juventus’un ve Buffon’un formaları vardı. Dillerini, kültürlerini, hayattan keyif alış biçimlerini hep seviyordum. 2008 yılında Erasmus sayesinde Siena’da 7 ay kaldım. Toskana bölgesi muazzam. Akabinde de sürekli başka başka şehirlerine seyahat ettim. Sokaklarında kendinizi iyi hissetmemeniz çok zor… İlham verici şehirler, yardımcı olmayı seven insanlar, güzel şaraplar ve yol bisikletleri…
İtalya’da Türk olmak?
Çok kolay! İtalya, Türkiye’nin daha medeni ve Arap kültürünün etkisi altında kalmamış hali. Mutfakları, insanları, kültürleri, yaşayışları vb. unsurlara alışmak hiç de zor değil.

Bisiklete olan tutkunun Bergamo’daki yansımaları nasıl?Daha çok sürüyorum, her sürüşten daha çok keyif alıyorum ve yollarda asla stres olmuyorum. Ne bir araba sıkıştırıyor ne de bir yaya sizi görmesine rağmen yola atlıyor. İnsanlar bisiklete çoktan alışmış. Onlarla aynı dili konuşuyorum ve aynı tutkuyu paylaşıyorum. Bu her şeyi çok daha kolay hale getiriyor.

Bergoma’da yaşamaya başladıktan sonra sende (karakterinde) nasıl değişiklikler gözlemledin?
Gevşedim… Yavaşladım… Burada hiçbir şeyin acelesi yok. Kalabalık bir şehir olmadığı için en yoğun saatlerde bile trafik öyle kritik seviyelere ulaşmıyor ya da toplu taşımada deli gibi kuyruklar oluşmuyor. Tüm bunlar benim daha dingin biri olmama neden oldu. Etrafınızda huzurla akıp giden bir şeyler varken siz de ister istemez ona ayak uyduruyorsunuz.

Bergamo’ya gelen bir Türk nereleri gezmeleri, görmeli ve çevresinde bisiklet için önereceğin rotalar?
Şehirde güzel restoranlar var. Basit bir Google aramasıyla erişebilirler. Ben yemek için Trattoria Caprese, dondurma içinse La Romana’ya uğramalarını tavsiye ediyorum. Şehrin tarihi kısmına mutlaka çıkılmalı. Manzara çok güzel ve sokaklar sürprizlerle dolu.

Bergamo’nun etrafı dağlarla çevrili olduğu ve bu dağların eteklerine ulaşmak için çok uzun süre pedal çevirmeye gerek olmadığı için hemen her yer bisiklet rotası diyebilirim. Zaten İtalya Bisiklet Turu ve Lombardiya Turu da bu noktalardan geçiyor. Valcava, Roncola, Selvino, Passo San Marco ve daha bir sürü noktaya harika sürüşler gerçekleştirebilirler.

Aldığın en pahalı bisiklet parçası hangisi?
Sanırım vites grubu… Evet, evet; en çok ona servet dökmüştüm.

Dolabındaki  en sevdiğin parça?
Bisiklet kıyafetlerimin hepsini çok seviyorum. Formalarım, ayakkabılarım, taytlarım… Aralarından seçmek gerçekten çok zor olur.

Bugüne kadar en keyif aldığın rotalar neresiydi? Neden?
Alpler’in eteklerinde yaptığım sürüşler benim için her zaman eşsizdi. Doğada ve insanlardan uzakta olmak, dünyaya yüksek bir yerlerden bakmak harika… Kendinizi kimsenin size zarar veremeyeceği kadar uzakta ve güvende hissediyorsunuz.

Genel olarak Türkiye’deki bisiklete olan algıyı nasıl değerlendirirsin? Bisiklete dair hangi algıyı değiştirmek isterdin?
Bisiklet hala biraz karne hediyesi, biraz yazlık eğlencesi, biraz da lüks olarak görülüyor. Bu önyargıların ortadan kalkması zaman alacak. Bisikleti, uğruna para harcanacak bir şey olarak görmeye başladıklarında, değişim başlamış olacak. İnsanlar kıyafetlerine, telefonlarına, ayakkabılarına vb. şeylere gösterdikleri özeni bisiklet alırken de gösterir ve onları kendilerini tamamlayan bir obje olarak görürlerse, kültürel anlamda ilerleme için güzel bir adım atılmış olur.

Gökhan’ı takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/gokhankutluer/

www.dengetekeri.org

 

 

[vc_gallery type=”image_grid” images=”4265,4266,4268,4269,4270,4271,4272,4273,4274,4275,4276,4277″]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here