Home OPINION Writers EVE DÖNMEK

EVE DÖNMEK

SHARE

Eat, Pray, Love kitabının yazarı Elizabeth Gilbert TED konuşmasında büyük yayınlara onlarca kere hikaye gönderip red yerken; para biriktirmek, okulunu ödemek ve New York’ta tutunmak için senelerce garsonluk yapıp yıllarını harcadığını ve en sonunda her şeyden vazgeçerek evine döndüğünü söylemişti. Evine dönmek ne demekti? Konuşma bu sorunun cevabıyla devam ediyordu. Yapmayı en sevdiği şeye ve en iyi bildiği şeye geri dönmek demekti. Şartlar ve korkular ne olursa olsun… Bu konuşmayı izleyeli 2,5 sene oldu. Hala unutamam.

Eve dönmek kavramı yılları çürüttükçe yeni anlamlar kazanır. Bu cümle, küçükken dışarı çıkmak için zar zor izin aldığınız, hava kararmadan dönülen evken; büyüdüğünüzde 6 ay için kiraladığınız bir eve dönüşebilir. Yaş geçer… Algılar açılır… Bazıları bu cümleyi kendine dönmek, kendini bulmak olarak kullanmaya başlar. Bazıları memlekete gittiğinde hisseder, bazıları inancında bulur. Kendimizi güvende hissettiğimiz her yer, her eylem bence evimizdir.

Bende uzun zamandır evimden uzakta, başka işlerde at koştururken yapmayı en çok sevdiğim şeyden ne kadar uzaklaştığımı farkettim. Her sektör gibi medyada durdurak bilmeyen ve trendleri değişen bir alan. Türkçe’nin gereksiz olduğuna kadar gelen yorumlarla; oraya mı gitsem buraya mı gitsem derken; yazının unutulacağı gafletine kapıldım. Para getirmesini bırak, parayla satılamayacak kadar değerliydi benim için. Yola çıktığım ilk arkadaşımdı. Bu yolda bir iş olduğunu görmemi sağlamıştı. Çevresel faktörler bizi hep evimizden uzaklaştırır. Sizi evinizden ayırmalarına olanak vermeyin
İşe giderken ışınlanacağımız güne not;
Yazı yazmak hala çok güzel olacak

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here