SHARE

Bali / Kuta

Endonezya’da bulunan popüler tatil Ada’sı Bali; Avustralyalı sörfçüler ve balayına gelen çiftler dahil çoğu kişi tarafından bilinir. Nüfusu yaklaşık 4 milyon olan bu adanın %85-90’lık bölümü Hindu dinine inanıyor-ki aslında Endonezya’da dominant din Müslümanlık diyebiliriz. Bali Adası’nda tatil boyunca insanlar mutlu ve umutlu. Suratı düşük herhangi bir insana rastlamak pek mümkün değil. Mutluluk nedenlerine bakılırsa hayatı olduğu gibi kabul etmeleri sanırım. İş sahasının çok büyük olduğunu söyleyemem. Adada hediyelik eşya dükkanları ve masaj salonları çok fazla. Bu da rekabet ortamı yaratıyor ve ada halkının size olan ilgiside iki katına çıkıyor. Dükkanların önünden geçerken, yol boyunca size ihtiyacınız olabilecek şeyler söyleniyor ve yönlendiriliyorsunuz.

Ada esnafı dükkanların önüne tütsülü çiçek koyuyor. Amaç kötülüklerden uzak sakin bir gün geçirmek. Sabah duş almadan güne başlamıyorlar ve sabah 6’da kalkıyorlar. Her daim dükkan önlerini temiz tutarak müşteri potansiyelini arttırmak için uğraşıyorlar. Ada’da lokal yemekler oldukça fazla ve bizler için damak tadı bakımından oldukça uygun. Mesela karbonhidrat ihtiyaçlarını ekmek yiyerek değil, pilav yiyerek gideriyorlar ve her öğünlerinde mutlaka pilav tüketiyorlar. Sabah kahvaltısında ortama ayak uydurmak isterseniz tavuklu pilav ya da sebzeli pilavla güne başlayabilirsiniz. Kahvaltı dahil oteller sizlere tüm olanakları sunuyor. İstediğiniz her türden kahvaltı yapabilirsiniz. Otel demişken burası turizm Ada’sı ve bölgede sayısız otel-hostel var. Tavsiyem gitmeden önce rezervasyonu ayarlamanız. Çünkü fiyat farklılıkları gittiğiniz zaman ortaya çıkabiliyor.

Bali Ada’sına seyahat etmek için Nisan-Eylül arasında bir ay belirleyerek gidebilirsiniz, Zamanınız yoksa iki varsa dört gün gibi bir süre burada zaman geçirebilirsiniz .Burayı keşfetmenin en kolay ve eğlenceli yanı motorsiklet kiralamak. Gayet kullanışlı ve pratik, aynı zamanda ucuz. 5$ verip gün boyu motosikleti kullanabilirsiniz. Arabayı pek tavsiye edemiyorum. Trafik yoğunluğu, trafiğin soldan akması, sokakların darlığı zaman kaybı yaratabilir. Ada’da sörf yapmayı, yapamıyorsanız bile eğitim almayı, Bali masajını denemeyi, Asya’nın ikinci büyük su parkına gitmeyi unutmayın. Son olarak önerim para bozdururken bakanlık tarafından onaylı ya da sertifikalı döviz bürolarından paralarınızı bozdurmanız. Özellikle fiş, fatura, makbuz almanız. Mesela $50 bozdurmak için girdiğim merdiven altı yerden $40 parası aldım. Mutlaka legal yerlerden paranızı bozdurun.

en

Bali – Ubud

Tam da tatlı bir huzur alacağınız harika yer. Stresten uzak, doğanın kendisini yaşamak isteyenler için birebir. Dinginliği ve tertemiz havasıyla Bali Ada’sının akciğeri Ubud’tan bahsediyorum.

Ubud Bali’nin kültür merkezi. Sanat müzeleri, tapınakları, dans gösterileri ve dünyaca ünlü maymun ormanı sizleri bekliyor. İnsanı, şehre varır varmaz içine çeken büyüleyici bir havası var. Burası insanın ömrüne ömür katacak doğal güzellikleriyle ön planda. Kuta bölgesinden taksiyle ya da kiraladığınız araçla bir saatte bu bölgeye varmanız mümkün. Gelenlerin başında Yoga ve meditasyon yapanlar var. Daha sonra balayına gelen çiftler ve ruhunu dinlendirmek isteyen bohem insanlarla dolu. Ubud’ta yerel halk zanaatkarlarının yaptığıkları eserler Türkiye ve Avrupa’ya ihraç ediliyor. Bunlara tüm etnik ve ahşap mobilyalar da dahil.

Görmeniz gereken yerlerin başında, Maymun Ormanı, (harika bir tecrübe), pirinç tarlaları (çok taze ve lezzetli pirinçleri var. Mutlaka deneyin), dans gösterileri geliyor.Ayrıca eski tapınaklarıda görmeniz gerekiyor. Gece hayatından uzak sakin bir yer Ubud; gerçek bir yaşam alanı.

en3

Gili Adası / Lombok

Gili Ada’ları, Lombok Ada’sının Kuzey Batı’sında yer alan üç küçük ada. Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air.

Issız bir adaya düşmek isteseydim herhalde o ada Gili Trawangan olurdu. Turkuvaz renkli denizi, bembayaz kumsalları, zengin deniz altı canlıları ve gece hayatıyla bu ada, en fazla turist çeken adaların başında geliyor. Avusturalyalı turistleri sıkça görebileceğiniz yere, feribot seferleri mevcut. Yaklaşık iki saat süren yolculuk sonrası bu adalara ulaşabiliyorsunuz. Her bir adayı yürüyerek ortalama 1-1,5 saat arasında dolaşmanız mümkün. Adalar da polis bulunmuyor. Bu da turistler için uyuşturucu ve ellerde biralarla dolaşmak demek oluyor. Böyle bir ortamda bulunmak güzel bir tecrübe. Burayı bilenler parti adası olarak biliyor. Avustralyalı turistlerin mantar yiyip, eğlenmeleri üzerine adanın böyle bir lakap aldığını düşünüyorum. Şnorkerle dalış, Irish Pub’ta demlenirken ortamın gece kulübüne dönüşmesini beklemek, adanın gün batımı manzarası olan yerdeki kafelerinde magic mushroom yiyip güneşi batırmak yapılacaklar listesinde. Sizi hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmayacak bir adadan bahsediyorum. Gidip görmeseydim anlatılanlara çokta inanmazdım doğrusu. Bu adayı rotanıza ekleyin pişman olmayacaksınız.


en2

en4

en5

en6

en7

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here