SHARE

New York dünyanın başkenti, her yerden ziyaretçi akıyor dedik. Ee doğal olarak bir hayli de pahalı. Öyle zamanlar geliyorki bir anda parasız kalabiliyorsunuz. Ama genede gününüzü değerlendirmek istiyorsanız, beş kuruş vermeden yapabileceğiniz mükemmel aktiviteler var. Tek yapmanız gereken içlerinden hangisini yapacağınıza karar vermek!

1.CENTRAL PARK

En birinci, en best aktivite. Havalar da eğer iyi gidiyorsa, şahane bi pazar günü. Özellikle Sheep Meadow denilen bir bölgesi var, hani fotoğraflarda ucu bucağı görünmeyen, herkesin piknik yapıp oyunlar oynadığı, harika alan! Alın bir top ya da tenis raketi elinize, koşun gidin yayılın-oynayın. Hiçbir şey yapmadan sadece oturup kitap okusanız bile huzur bulduğunuz bir yer.

2.BROOKLYN BREWERY

Bira sevenler bilir Brooklyn Brewery markasını. Brooklyn’de fabrikası var. Fabrikaya girip içeride bedavaya tur atabilirsiniz. Hatta tadımlık bir kaç bira da içebilirsiniz.

3.AÇIK HAVA SİNEMALARI

Manhattan’da, Brooklyn’de ve Queens’te yaz döneminde açık hava sinemaları oluyor. Benim favorim Bryant Park’ta çimlerin üzerinde film izlemek. İnanır mısınız o binlerce insanın arasında tek bir kişiden bile çıt çıkmıyor. Mutlaka bulunmanız gereken aktivite!

4.BEDAVA KONSERLER

Bedava konserler dediysem öyle tanınmamış, gıcık grupların konserleri falan değil. Baya Beyonce, Kanye West, Coldplay, Hozier, Katy Perry gibi dünyaca ünlü insanların ve grupların konserlerinden bahsediyorum. Sadece birazcık takipte kalmanız gerekiyor. Kimin nerde, ne zaman çıkacağı hiç belli olmuyor. http://ilovefreeconcerts.com/  bu siteden etkinlikleri, konserleri takip edebilirsiniz. Facebook hesabı da baya etkinlik paylaşıyor.

5.NEW YORK PUBLIC LIBRARY

Dünyanın en güzel kütüphanesi olabilir. Gerek mimarisi, gerek sergileri, gerekse bedava interneti. Ayrıca bu kütüphane bedavaya kurs hizmeti veriyor.  http://www.nypl.org/ Linkinden takip edebilirsiniz. Ben ‘Stopmotion’ kursuna gittim. Yaklaşık 2-3 saat sürdü ve baya da keyifliydi.

6.MoMA

Museum of Modern Art, New York’un en popüler modern sanat müzesi. Dünyanın her bir yanından en ünlü sergiler burda sergileniyor. Her cuma günü saat 16.00’dan 20.00’e kadar ücretsiz. Uzun kuyruklar oluyor, erken gitmenizi tavsiye ederim.

7.CHELSEA GALERİLER BÖLGESİ

Manhattan’ın Chelsea bölgesinin üç dört sokağı komple galerilere ayrılmış durumda. Yan yana dizilmiş bir sürü galeri. Her zevke hitap eden sanat kokulu sokaklar. İki gününüzü ayırın ve burayı mutlaka gezin. İki kafanız karışsın iki sanat galerisi gezinde accık entelleşin. Bu da beleş!

8.HIGHLINE

Chelsea’ye gitmişken hemen oralarda High Line diye bir park var. Park desen denilmez aslında, tuhaf bi yapı. Eskiden demiryoluymuş. Sonrasında parka dönüştürmüşler. Hala rayları görebilirseniz gezerken.

9.BROOKLYN MÜZESİ

Her ayın Cumartesi günü bedava. Şarap ikramı ve DJ performansı eşliğinde hem de;)

10.BRONX HAYVANAT BAHÇESİ

Çarşamba günleri ne isterseniz onu ödeyip girebiliyorsunuz. İster 1 ister 10 dolar, gönlünüzden ne koparsa. Mutlaka gitmeniz gereken hayvanat bahçesi.

11.BROOKLYN BOTANIC GARDEN

Şu zamana kadar görmediğiniz bitki, çiçek çeşitleri var. Salı günleri bedava. Cumartesileri de sabah 10.00’dan 12.00’ye ücretsiz.

12.NEW YORK AQUARIUM

Brooklyn’deki  büyük akvaryum, cuma günleri saat 15.00’ten sonra istediğinizi ödeyip girebiliyorsunuz.

13.HUDSON NEHRİ’NDE KANO

Nisan’da açılan sezonuyla Hudson Nehri’nde 20 dakika kano ücretsizzzzz!

14.KÖPRÜLER

Meşhuuur Brooklyn Köprüsü’nde bir yürümeden geri dönmeyin. Yolun sonunda bi Brooklyn Bridge park yapın. Benim içinde Brooklyn Ice Cream Factory’de bi dondurma patlatın. İkinci olarak bisikletle Williamsburg köprüsünden geçin. O manzara zaten inanılmaz keyif veriyor.

15. LONG ISLAND CITY BOARDWALK

Caddebostan sahilini düşünün. Ama karşısınızda Adalar değil, Manhattan manzarası var! Kimilerine göre yorucu bi görüntü olabilir ama benim için çok huzur verici! Yayılın şöyle çimlere, akşamsa eğer yıldızları izleyin falan. Oh missss.

16.ASTORIA’DA HAVUZ KEYFI

Yazın yapacak bir şey bulamadınız mı? Çıkarın şortları, bikinileri doğğğru havuza! Queens, Astoria’da bulunan halk havuzu tamamen ücretsiz. Ne kadar hijyeniktir garanti veremiyorum. Ama genede gidip görülebilinir.

17.TADIMLAR

Her çarşamba günü, Grand Central Terminali’nde bedava numune yemek dağıtıyorlar. “Taste of Terminal” adı altında saat 11.00’den 14.00’e ve 16.00’dan 19.00’a kadar gidip o numuneleri didikliyebilirsiniz. Çikolata, kurabiye, cheesecake favorilerim benim. Yummmyyy!

18.YOGA

Yogadan ya da zumbadan hoşlanıyorsanız, buna bayılacaksınız! Sehrin belli yerlerinde ücretsiz toplu yoga ve zumba etkinlikleri oluyor. Onlarca, yüzlerce kişi alıyor matını, atıyor çimlere, başlıyor spora. Birrr kii birr kiii hopaa çalkala yavrum çalkalaa. Özellikle önerebileceğim 21 Haziran’da dünyanın en uzunu günü olması

19. BALONCUK VE YASTIK SAVAŞLARI

Ülkemizde yastık içine taş konulduğunu öğrendiğimden beridir baya bi tedirginim bu konuda. Ama burda pek öyle değil. Herkes insan gibi eğlenmenin peşinde. Aylar önce belirlenen bir yerde milyonlarca kişi toplanıyor. Baloncuk savaşı da şu; hani baloncuk tabancaları var ya? heh o! İnsanlar suratınıza suratınıza baloncuk atıyor. Ahaha. Keşke bütün savaşlar öyle olsa.

20.ETSY EL SANATLARI ETKİNLİKLERİ

Etsy sitesini çoğunuz biliyorsunuzdur, handmade ürünlerin satıldığı bir platform. Bu platform ücretsiz el işi kursu veriyor. Hiçbir şey götürmenize ya da ödemenize gerek yok. Her şey etsy.com’dan!

21.SHAKESPEARE’İ İZLEYİN

Central Park’ın Tiyatro sahnesinde Shakespeare’in “The Tempest” performansını izleyin. Tüm yazı boyu süren bir programları var. Mutlaka birine gidin.

22.BEACH PLEASEEEE!

Halk plajlarııı o yee! Çok bunaldınız öyle mi? Atın kendinizi okyanuslara oh mis. Arabanız yoksa biraz işkence oluyor ama olsun değer gene de. Hele ki İspanyollar varsa yanınızda komşu olarak falan hiç müziksiz bırakmıyorlar saolsunlar >.>

23.OUTDOOR/INDOOR PAZARLAR

Bizdeki pazarların daha coolunu düşünün. İKİZLERE TAKKEEE ABLAAA diye bağıran birileri yok, hatta hiç bağıran kimse yok. Herkes kendi sanatını konuşturuyor. Gidip görmek bedava, alıp gitmek tuzlu. Ama çok güzel şeyler var. Williamsburg’daki Artist Flea Market tam bir beybim <3

24.ŞARAP TATMAK BAHANE

Baya meşhur bi gelenek burada. Her şeyi tattırıyorlar ehihi. İstediğiniz şarabı seçip ı ıh beğenmedim diyip başka bi şarap içebilirsiniz. Aynından biralı olanı da var. Bazı dükkanların özel günleri ve saatleri var. Mutlaka takip edin gidin.

25.KAYBOLUN!

En iyisimi siz bi kaybolun sokaklarda. En keyiflisi bu bence. Bi sokaktan girin ve hiç haritaya bakmadan yürüyün de yürüyün. Hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek, emin olun size bildiğiniz bi yere gitmekten daha çok zevk verecektir.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here